Pataki Lili a házban – A konyha
Újépítésű otthon vásárlásakor az egyik legizgalmasabb feladat az enteriőr kialakítása. Ha az építkezés egy korai fázisában kerül sor az adásvételre, amikor még van lehetőség változtatni az ingatlan eredetileg tervezett elosztásán és kialakításán, az új tulajdonosok a végtelen lehetőségek tárházában találják magukat. Ilyenkor szinte nincsenek határok és korlátok, legfeljebb a strangok és főfalak, ezeken kívül azonban mindent a saját ízlésükhöz és igényeikhez szabhatnak.
Amilyen vonzó és izgalmas a számtalan lehetőség, ugyanennyire nehéz feladat is lehet. A Metrodom ezért felkérte Pataki Lili lakberendezőt, hogy működjön közre egy mintalakás kialakításában, ezzel ihletet, szempontokat és inspirációt nyújtva a leendő tulajdonosoknak.
A konyha az otthon szíve, itt gyűlik össze a család és persze itt van mindig a legjobb buli. Ha pedig a konyha és a nappali egy légtérben van, akkor még inkább a mindennapi életterünk része lesz. A kialakításánál tehát a praktikus szempontok mellett arra is gondolni kell, hogy látványban is illeszkedjék a nappalihoz, ugyanakkor könnyen rendben és tisztán lehessen tartani.
Egy tökéletesen funkcionáló konyhában rengeteg vízszintes felület van, minden szükséges gépnek és eszköznek sikerül helyet találni, minden kézre esik, ugyanakkor jól is néz ki. Az adottságok, amiken ebben az esetben nem lehetett változtatni: jobb oldalon egy tartópillér, mögötte pedig egy ablak helyezkedik el.
Először a tartópillért kellett úgy integrálni a térbe, hogy az tökéletesen illeszkedjen a koncepcióba, emellett praktikus is legyen, lehetővé téve a tér maximális kihasználását anélkül, hogy vizuálisan vagy strukturálisan túlzottan dominánssá válna. Ezt Lili egy falburkolattal oldotta meg, a továbbiakban azonban a pillér azt is meghatározta, hogy sokkal több magas elem már nem kerülhet a konyhába, mert megtörné a szimmetriát és zsúfolttá tenné a teret. A sütő így a főzőlap alatt kapott helyet, a mikrót pedig a konyhasziget konyha felőli oldalában helyezte el.
A mosogató jobbra, az ablak alá került. Az ablak mindig a külvilággal való kapcsolat és a szabadság érzetét kelti, főzés közben pedig különösen jól esik, ha nem érzi magát bezárva az ember. Egy praktikusan kialakított, kisebb alapterületű konyhának nagy előnye, hogy nem kell kilométereket táncolni egyik szekrénytől a másikig, a mosogatótól a főzőlapig. Ebben a mintakonyhában az alapanyagok tisztítását, szeletelését kényelmesen el lehet végezni a konyhaszigeten, ez után következik a mosás, majd pedig mehet minden a fazékba, úgy, hogy szinte egy lépést sem kell megtenni, és nem is csepegtetjük végig a padlót.
A két magas konyhaszekrényt Lili gipszkartonfalba süllyesztette. A konyhapult fölé szekrény helyett nyitott polcot tervezett, ami úgy nyújt további pakolófelületet, hogy közben szellős marad a látvány. A jobb oldali, pultra ültetett szekrényt úgy alakították ki, hogy nyitáskor eltűnnek az ajtók, a belül látható furnéros tölgy pedig szépen illeszkedik az asztalhoz és a pillérhez, így a szekrény zárva és nyitva is jól néz ki.
A konyhasziget konyha felőli oldala a mikró helye mellett további tárolóhelyeket, fiókokat is biztosít, mellette pedig egy szintén natúr tölgy színű kis étkezőasztal is helyet kapott, így akár hat ember is leülhet egy időben étkezni vagy beszélgetni.
A konyha egyik sarkalatos pontja mindig a fény, hiszen nagyon fontos, hogy pontosan lássuk, mi kerül majd a tányérra. Az általános világítást a konyhapult feletti lámpa biztosítja, emellett a pult felett további két lámpa is helyet kapott. Nappal pedig a konyhaablakon keresztül természetes fénybe öltözik az otthon legfontosabb helyisége.
A krémes fehér és a natúr tölgy kontrasztjával egy harmonikus megjelenésű, ugyanakkor rendkívül praktikusan használható konyhát sikerült kialakítani. A helytakarékos megoldásoknak köszönhetően a lakásban marad hely a szobák mellett két fürdőszobának, egy külön vécének, gardróbnak és egy mosókonyhának is.