Költözési információk 2.: Óraátírás
A birtokátruházáshoz kapcsolódó tudnivalókról szóló sorozatunk második részében a közműórákról, illetve azok átírásáról lesz szó - egy új építésű lakásnál ebben is van eltérés a használtakhoz képest.
A Metrodom River mind a 277 lakásához tartozik egy-egy hőmennyiségmérő-, villany-, hideg-, és melegvíz-óra, melyek a folyosókon, falba épített szekrényekben találhatók. Itt vannak az elzáró kapcsolók és szelepek is, így egyetlen mozdulattal áramtalaníthatja, víztelenítheti lakását, illetve lezárhatja a lakás fűtését vagy hűtését. Az órák többségével a lakónak amúgy semmilyen szinten nem kell foglalkoznia, a szakemberek olvassák le és tartják karban azokat. A lakás birtokbavételét követően azonban gondoskodni kell az átíratásról, az alábbiakban ismertetettek szerint. Új házaknál a közműórák átírása az elmúlt években jelentősen lelassult, a ház gázórájának és vízórájának (amihez az almérők csatlakoznak) a társasházra történő átírásához a közműcégeknek jellemzően 4-6 hónapra van szükségük. Ez okozhat gondot, késedelmet a költségmegosztásban, előfordulhat, hogy csak a beköltözés után hónapokkal tud megkezdődni a lakók felé az elszámolás.
1. Hőmennyiségmérő és vízórák
Ezzekel az órákkal semmit sem kell csinálni, mivel a fűtés, a hűtés és a vízfogyasztás elszámolását a társasház (közös képviselő) végzi, minden lakó havonta kap elszámolást a fűtés/hűtés, a vízfelmelegítési díjról és a vízhasználatról. Az elszámolás módjáról a közös képviselő ad felvilágosítást, illetve kérdésekkel is hozzá lehet fordulni. Az átadáskor leolvasott óraállásokat a birtokátruházási jegyzőkönyvben rögzítjük, a jegyzőkönyvet pedig megküldjük a közös képviseletnek, így innentől már az új lakó viseli a költségeket.
2. Villanyóra
A villanyórákat az MVM ellenőrizte és plombálta, az átíratást a Metrodom végzi. Ehhez a lakóknak birtokátruházáskor csupán egy meghatalmazást kell aláírnia, amivel munkatársaink eljárhatnak az MVM-nél. Az MVM terheltségétől függően 2-4 hónap múlva postán küldi meg a lakóknak a szolgáltatói szerződés két példányát, melyből az egyiket aláírva kell visszaküldeni a szolgáltató részére, ez már a lakók feladata. A szolgáltató ezt követően fogja megkezdeni a számlázást, a bediktált óraállások vagy átalánydíj mellett. Arról, hogy a tulajdonos milyen elszámolást szeretne, illetve hogy a számlát e-mailben vagy postai úton kéri, a birtokátruházáskor az óraátírást kezdeményező nyomtatványban lehet rendelkezni. Sajnos az elmúlt egy-két évben többször előfordult, hogy a beadott iratok ellenére sem történt meg az átírás, ezért ha a kulcsátadást követő 3-4 hónapon belül nem kapja meg a szerződést, kérjük, mindenképpen küldjön egy e-mailt az óraátiratást végző munkatársunknak a lang.zsolt@metrodom.hu címre.
3. Elektromos autótöltő
A minden gépkocsibeállónál ott lévő elektromos autótöltőhöz ugyan nem kapcsolódik hagyományos értelemben vett villanyóra, a töltők azonban feljegyzik fogyasztásukat, azaz az autó töltésre felhasznált áram mennyiségét. Ezt a közös képviselő ugyanúgy havonta számlázza az adott tulajdonosnak, mint a hőmennyiséget, vagy a vízdíjat. Az áram díja megegyezik azzal az összeggel, amennyiért a társasház vásárolja azt (jelenleg 70,104 Ft/kWh), a Társasház nem számol, nem is számolhat fel semmilyen felárat vagy kezelési díjat. Fontos, hogy a fogyasztás elszámolása a tulajdonos RFID kártyájához kapcsolódik, nem pedig magához a készülékhez, azaz ha a töltőnket valaki más indítaná el, a fogyasztás is az ő számlájára fog kerülni.