társasház és üzemeltetés
Ugyanúgy, mint minden társasházban, a társasházi közgyűlésen hozott határozattal. A társasház megalakulását követően, de legalább egy év működés után, a lakók szabadon dönthetnek a közös képviselő személyéről, illetve megbízási szerződésük tartalmáról. Garantáljuk, hogy a Metrodom semmilyen módon nem korlátozza, vagy akadályozza a közös képviselő váltást. Nem kötünk hosszútávú, határozott idejű megbízási szerződést az első közös képviselővel, egy év után pedig a váltás anyagi következményekkel sem jár a társasház részére.
A végleges társasházi alapító okirattal egyidejűleg a ház Szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ), illetve Házirendjét is mi készítjük el. Ezekbe a szokásos, a törvény által meghatározott kötelező részeken kívül a társasházi élet alapvető szabályai is bekerülnek, beleértve például a közösségi helyiségek használati rendjét is. Az SZMSZ-t és a Házirendet beköltözésedkor digitális formában minden lakó megkapja. Ugyanakkor, ha szeretnétek a szabályokon változtatni, ezt minden további nélkül megtehetitek egy közgyűlési határozattal.
A társasház megalakulásakor a közös képviselővel együtt az általa összeállított és javasolt költségvetés is elfogadásra kerül. Erről, attól függően, hogy a lakópark hányadik üteme indul, vagy a Metrodom, vagy maguk a lakók határoznak. A költségvetésben részletesen szerepelnek a várható kiadások, melyek a társasházi törvény szerint kerülnek felosztásra az egyes albetétek között. A társasház indulását követő évi rendes közgyűlésen a lakók szabadon dönthetnek a közös költségről is. A várható, illetve már átadott házaink esetén a pontos közös költséget honlapunkon is megtalálod az egyes lakóparkoknál.
Röviden: mindent, ami a társasház mindennapi üzemeléséhez, működéséhez szükséges. A legfontosabb egyedi tételek a következők:
- a közös képviselet díja,
- portaszolgálat,
- gondnok,
- takarítás,
- kertészet (növényápolás, locsolás stb.),
- szemétszállítás,
- a közös területek áramfogyasztása, fűtése, hűtése és takarítása,
- a különböző gépek, berendezések (lift, garázskapu, kazánok stb.) karbantartása,
- a jótállás körébe nem tartozó, illetve a jótállási idő lejárta utáni javítások.
Mivel a Metrodom házaiban sok a közösségi terület és szolgáltatás, fontos megemlíteni, hogy ezeket a lakók ingyen vehetik igénybe, pontosabban a közös költség fedezi ezek használatát is.
Már az építkezés megkezdését követően beadunk a földhivatalhoz egy előzetes társasházi alapító okiratot, mely széljegyként felkerül a telek tulajdoni lapjára. Az építkezés befejezését követően a használatbavételi engedély kiadása után adjuk be a szükség szerint módosított végleges társasházi alapító okiratot, a bejegyzés iránti kérelmet, és a bejegyzéshez szükséges papírokat és terveket. A földhivatal ezek alapján jegyzi be az új társasházat, egyúttal létrehozva az ingatlanok külön tulajdoni lapjait is, erről itt olvashatsz bővebben. A társasház ekkor, de a használatbavételi engedély kiadásáig visszamenőleges hatállyal jön létre. Az eljárás során mindent mi intézünk, neked ezzel kapcsolatban semmilyen dolgod vagy kötelezettséged sincsen, és a kapcsolódó költségeket is a Metrodom állja.
Elsősorban és legfőképpen a saját lakásod egyedi fogyasztása. Az általad elfogyasztott fűtési és hűtési energiát, a vízfelmelegítési díjat, az elektromos autód töltésére felhasznált áramot és jellemzően a lakásodban felhasznált vizet fogyasztásod alapján a társasház számolja el feléd. Ezen felül a felújítási alap szokott a közös költségtől elkülönülten működni, erről a társasház közgyűlése határoz.
A hazai gyakorlat meglehetősen vegyes az ingatlanfejlesztők közös költség fizetési gyakorlatát illetően. A Metrodom ebben is a tisztességes, fair eljárást követi. A birtokbaadások megkezdéséig az épülettel kapcsolatos minden felmerülő költséget mi viselünk, a számlákat mi fizetjük. Az épület átadását követően a még át nem adott ingatlanok után pontosan ugyanannyi a közös költséget és ugyanúgy fizetjük, ahogyan a birtokba lépett lakók, semmilyen kedvezményt nem tartunk fent magunknak. Sőt, a társasház indulásakor néhány millió forintnyi közös költségünket előre befizetjük a társasház számlájára, hogy a lakópark biztos anyagi háttérrel kezdhesse meg a működését.
Ha már átadott épületben vásárolsz lakást, ott már egy működő társasház vár a korábban megválasztott közös képviselővel. Hasonló a helyzet akkor is, ha egy több ütemben épülő lakóparkunkban vásárolsz lakást, itt az újabb ütemeket a már átadott épületeket üzemeltető, korábban megválasztott közös képviselőnek adjuk át. Ha viszont egy új lakóparkban, annak első ütemében, még a kivitelezés alatt vásárolnál lakást, akkor te is azok között leszel, akik dönthetnek az induló társasház első közös képviselőjéről. A Metrodom ugyanis más fejlesztőkkel ellentétben a leendő lakók közösségi döntésének és akaratuknak megfelelően bízza meg az új társasház üzemeltetésével az első közös képviselőt.
Az elektromos áramon kívül, gyakorlatilag minden más közüzemi fogyasztásodat a társasház számolja el, és számlázza ki feléd. Ezek a következők:
- hő díj (fűtéshez használt melegvíz),
- hűtési díj (hűtéshez használt hidegvíz),
- vízfelmelegítési díj (a fürdőben, konyhában felhasznált víz felmelegítése),
- használati hideg- és melegvíz (a fürdőben, konyhában elhasznált összes víz),
- az elektromos autód töltéséhez elhasznált áram.
A társasház valamennyi fenti fogyasztásodat egyedileg méri, a mérőket rendszerint havonta olvassák le. Az órákat igény esetén te is megnézheted, ellenőrizheted. A fogyasztás elszámolása a közüzemi szolgáltatók egységárai alapján történik, de a társasház elszámolhat feléd havi alapdíjat is a rendszer fenntartása, karbantartása miatt. Az egyes tételeket, az elfogyasztott mennyiségeket jellemzően havi elszámolásban, elektronikus úton kapod meg. Az elszámolás részletes szabályait a társasház szervezeti és működési szabályzatában (SZMSZ) találod meg.